Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; "Zafer Demokrasi'nin Meydanlar Milletindir"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İstanbul Yenikapı Meydanı’nda düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne katıldı.
15 Temmuz'dan bu yana meydanları terk etmeyen vatandaşlar Yenikapı Demokrasi ve Şehitler mitinginde tek yürek oldu. İstanbul Yenikapı'da düzenlenen ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’7 ağustosta saat 17.00 da başladı. Milyonların akın ettiği Yenikapı Demokrasi ve Şehitler mitingine 5 milyon kişi katıldı.
Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingine vatandaşlar akın etti. Miting alanına erken gelen vatandaşlar saat 13:30 itibarıyla mitingin başlamasını beklediler. Mitinge saatler olmasına rağmen alana gelen vatandaşlar, kürsüye yakın bölgelerde yer kapabilmek için alandaki yerlerini aldılar. Yenikapı'da metro istasyonunun duvarlarına darbe şehitlerinin fotoğrafları asıldı. Yenikapı'daki miting alanında ise Türk bayrağı dışında bayrak açılmadı.
Ayrıca basın platformunun hemen üstüne 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların isimlerinin yazıldığı her iki yanına da "Vatan size minnettardır" yazılı pankart asıldı.
İstanbul’da düzenlenen milyonların katıldığı Türkiye tarihinin en büyük mitingi  olma özelliğini taşıdı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından, şehitler için dua edildi.
“ 15 Temmuz gecesi meydanlara inen tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum”
Mitingdeki devlet protokolünü Yenikapı’da, 80 ilin meydanlarını dolduran vatandaşları ve dünyanın dört bir gözü ve gönlü İstanbul’da olan kardeş halkları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz gecesi, bir kez daha istiklali ve istikbali için kıyam eden, canı pahasına ülkesini darbecilere, teröristlere, işgalcilere teslim etmeyen aziz milletim, sizleri en kalbi duygularımla, hasretle muhabbetle, selamlıyorum. Sözlerimin hemen başında 15 Temmuz gecesi sokaklara, meydanlara inerek; namluların, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına dikilme cesareti gösteren tüm kardeşlerime bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” dedi.
15 Temmuz darbe girişimine direnenlerin arasından 172’si sivil, 63’ü polis, 5’i asker olmak üzere 240 kişinin şehit olduğunu belirten ve şehitler için Allah’tan rahmet, yakınları ve tüm millet için baş sağlığı temennilerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbecilerin üzerine yürüyenlerin arasından 2 bin 195 kişinin yaralanarak gazilik rütbesine ulaştığını söyledi ve tedavileri süren yaralılara şifa diledi.
“Şehitlik ve gazilik şerefine nail olanlar, isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdı”
“O gece adeta ölümü öldürerek sokakları, meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımız içinden, şehitlik ve gazilik şerefine nail olanlar, isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdılar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatan uğruna verilen mücadelede bu rütbelere ulaşabilmenin, her zaman yakalanabilecek, elde edilebilecek bir ayrıcalık olmadığını dile getirdi.
15 Temmuz gecesi sokakları ve meydanları dolduranların her birinin ülkenin, demokrasinin, vatanın ve özgürlüğün korunmasında katkısı ve payı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun için diyorum ki; 79 milyon olarak hepimizin gazası mübarek olsun. Hepinizin gazası mübarek olsun. İstanbul’un gazası mübarek olsun. Ankara’nın gazası mübarek olsun. Darbe girişimine maruz kalan her şehrimizin gazası mübarek olsun. Darbe girişimine karşı, tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak, kadınıyla, çocuğuyla, yaşlısıyla, her kökenden, her meşrepten insanıyla dünyayı kendine hayran bırakan tüm vatandaşlarımızın gazası mübarek olsun” diye konuştu.
“Düşmanlarımız ertesi güne işlerinin çok daha zor olduğunu görmenin kahrıyla uyandı”
Türk milletinin bin yıl önce Malazgirt’te hangi inanç ve kararlılıkla Anadolu’nun kapılarını açmışsa, 15 Temmuz’da da aynı hissiyatla darbecilerin karşısına dikildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Süleyman Şah 1075 yılında, bu coğrafyadaki ilk devletimizi hangi vizyonla kurmuşsa, 15 Temmuz’da da ülkemize aynı vizyonla, aynı ufukla sahip çıktık. Osman Gazi, 1299’da tarihin en kudretli devletini hangi temeller üzerine bina ettiyse, biz de o gece Türkiye’yi aynı ilkeler etrafında müdafaa ettik. Ecdadımız 100 yıl önce hangi idrakle Çanakkale’de kanının son damlasına kadar mücadele ettiyse, 15 Temmuz’da da aynı iradeyle darbecileri geri püskürttük. Gazi Mustafa Kemal’in İstiklal Harbini başlatmasını ve zafere ulaştırmasını sağlayan inancın bir benzeri, 15 Temmuz’da Türkiye’nin tüm şehirlerinde adeta kol geziyordu. 15 Temmuz, dostlarımıza bu ülkenin, sadece siyasi, ekonomik, diplomatik saldırılara değil; aynı zamanda askerî sabotajlara karşı da güçlü olduğunu, yıkılmayacağını, rayından çıkmayacağını göstermiştir. Aynı gece Türkiye’nin yerle yeksan olması için ellerini ovuşturarak bekleyen düşmanlarımız ise ertesi güne, bundan sonra işlerinin çok daha zor olduğunu görmenin kahrıyla uyandılar. Şimdi bugün burada, Yenikapı Meydanı’nda Cumhurbaşkanıyla, Başbakanıyla, CHP ve MHP Genel Başkanlarıyla, 81 vilayetimizdeki her görüşten, her meşrepten insanımızla verdiğimiz şu görüntü var ya, işte bu görüntü, inanın bana, ülkemizin düşmanlarını, en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür, kahretmiştir. İşte onun için her zaman ne diyoruz? Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.”
“Bu manzara, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşacağının ilanı ve ispatı”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı’daki manzaranın, Türkiye’nin, tüm renkleriyle bağımsızlığına, geleceğine ve vatanına sahip çıktığının ilanı ve ispatı olduğuna işaret ederek, “Bu manzara, bin yıllık vatanımızın tek bir taşına dahi göz dikenlerin, ödemeyi göze alacakları bedelin ilanı ve ispatıdır. Bu manzara, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşacağının ilanı ve ispatıdır. Bundan sonra işimiz ne biliyor musunuz? Artık muasır medeniyeler seviyesinin üstüne çıkmak. Bunu başarmaya var mıyız? Bu manzara, birliğin, beraberliğin, kardeşliğin sadece temenni, sadece slogan değil; gerektiğinde bir hakikat olarak ortaya konabileceğinin, kuvveden fiile geçebileceğinin ilanı ve ispatıdır. Bütün bunlarla beraber, yolumuza dayanışma içine geçeceğiz. Ete kemiğe bürüneceğiz, mütevazı olacağız. Birbirimizi makam ve mevki için değil, para pul için değil, sadece Allah için seveceğiz” şeklinde konuştu.
Bugünleri gösterdiği için Allah’a sonsuz hamt ettiğini, böyle bir milletin evladı, böyle bir ülkenin vatandaşı olduğu için şükrettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1920 yılında, ülkenin büyük bölümünün işgal altında olduğu günlerde Gazi Mustafa Kemal’in “Milletimiz çok büyüktür, hiç korkmayalım. O, esaret ve zillet kabul etmez. Fakat onu bir araya toplamak ve kendisine ‘ey millet, sen esaret ve zillet kabul eder misin?’ diye sormak lazımdır. Ben, milletimin vereceği cevabı biliyorum” sözlerini aktardı ve “Gazi’den 96 yıl sonra, buradan Yenikapı Meydanı’ndan aynı soruyu sizlere soruyorum; ey millet, sen esaret ve zillet kabul eder misin?” diye sordu. Meydandakilerin güçlü bir biçimde verdiği ‘hayır’ cevabı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesele bu, bu millete kimse bu esareti asla getiremeyecektir” diye ekledi.
“Ömer HALİSDEMİR’i unutamayız”
“Zafer demokrasinin, meydan milletindir” diyerek Yenikapı’daki mitinge katılanlara, mitingde hazır bulunan  Başbakan Yıldırım’a, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na, MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye, Emniyet Teşkilatı’na, TSK’nın darbe girişimine karşı cesaretle kendini ortaya koyan birimlerine, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarına teşekkür eden ve 80 ilin meydanlarında kendisini dinleyen vatandaşlara selam gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabi ki Ömer Halisdemir’i unutamayız. O ki Özel Kuvvetler’e saldırı düzenlendiği zaman o bir astsubay edasıyla komutanının verdiği talimatı anında yerine getirmek suretiyle onu anlından vurarak öldürdü, kendisi de şahadete yürüdü” diye ekledi.
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • UPEM
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • UTSAS Sempozyumu
  • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı