Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
"Son Emir İlk Kurşun
 
KAHRAMAN ASTSUBAY ÖMER HALİSDEMİR
Zekai Aksakallı: Ömer; Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şehâdet var. Hakkını helâl et.
Ömer Başçavuş: Baş üstüne komutanım, hakkım helâl olsun. Siz de helâl edin...
Bu diyalog, 15 Temmuz darbe girişiminde cuntacı hainlere gözünü kırpmadan ilk kurşunu sıkan kahraman astsubay Ömer Halisdemir ile komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı arasındaki son konuşma oldu.
Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın koruma astsubayı olan Halisdemir, Aksakallı’dan aldığı bu emrin ardından Özel Kuvvetler binasına girmek isteyen darbeci askerlerin başındaki isim Tuğgeneral Semih Terzi’yi vurarak öldürdü. İşte o cesaret ve kahramanlık Ankara’da her şeyi değiştirdi.
Cuntaya İlk Kurşun Generalin Alnına!
Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, “Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helâl et” demişti. Kahraman Ömer Başçavuş, sonu ölüme varan emir üzerine vakur bir sesle Zekai Paşa’ya hitaben, “Baş üstüne komutanım, hakkım helâl olsun. Siz de helâl edin” dedi. Ve Gözünü kırpmadan şehadet şerbeti içme emrini yerine getirdi. Darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan Özel Kuvvetler komutan yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine alnından vurarak öldüren Ömer Halisdemir, hainlerin 30 kurşunuyla şehit  edildi.
Şehit astsubay darbe girişiminin şeklini değiştirdi. Zira cuntacı hainler bordo berelilerin karargahını da ele geçirseydi bir çok eylem yapacak ve kan dökecekti.
Ömer HALİSDEMİR...
15 Temmuz’dan önce ne adını biliyorduk ne de kim olduğunu. Ama o dehşet günün gecesinde öyle kritik bir görev yaptı ki, fedakarlığı ve kahramanlığıyla darbe girişiminin seyrini, dolayısıyla tüm Türkiye’nin kaderini değiştirdi. 4 Mart 1974 yılında Niğde’de doğan Ömer Halisdemir, 16 Temmuz’da Türkiye’nin tarihini değiştiren ilk kurşunu sıktı. Darbe girişimine karşı vatan-millet mücadelesi veren toprakların yetiştirdiği kahraman astsubay 30 kurşunla şehit düştü. FETÖ/PDY’ci askerlerin Ankara’daki hedeflerinden olan TSK’nın en seçkin birliklerini barındıran Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda Türk milletinin iradesine darbe vurulmak istendi.  Zira bu milletin evlatlarının ne denli korkusuz olduğu ve vatanı için canını vereceği hesap edilmemişti.
Halisdemir’i tanıyan yakın görev arkadaşlarının bile tahmin edemeyeceği bir cesaret gösterdi. Onunla birlikte görev yapan Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan Kadir Karayel’in anlattığı bir olay aslında Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in cesaretinin sınırlarını tahmin etmenin zor olduğu yönünde: “Bir görevdeyken, gerilimli bir ortamda, Ömer Abi her zamanki uzlaşmacı kişiliğiyle ortamı sakinleştirmek istedi. “Burada olan burada kalsın. Herkes hakkını helal etsin. Delikanlı adama da bu yakışır” dedi. Bir devresi “Delikanlılığı senden mi öğreneceğiz Ömer” deyince, “Benim delikanlılığımı tahmin bile edemezsin” dedi. 15 Temmuz’dan sonra o arkadaşla konuştum, “Ömer’in ne kadar delikanlı olduğunu anladım” dedi. 15 Temmuz’dan sonra Ömer Halisdemir’in ismini herkes öğrendi. Yaptığı kahramanlıkla tarihe geçti.
Ailesinin Tek Güvencesiydi
Köyde hayvancılık yapan bir babanın 7 çocuğundan biri olarak, çocukluğu çobanlıkla geçen kahraman şehit Ömer Halisdemir, meslek sahibi olduktan sonra da ailesinin geçimini sağlayıp kardeşlerini okutmaya çalışıyordu. Şehit oğlunun en büyük destekçisi olduğunu ifade eden baba Hasan Hüseyin Halisdemir, “Çocukluğunda çok başarılı bir çocuktu. Hayvanları, doğayı çok severdi. Bütün okulları başarıyla okuyordu. Okuldan eve geldiğinde ve boş zamanlarında bana yardımcı olurdu. Hayvanları otlatırdı. En büyük ikinci çocuğumdu. Büyük çocuklarımdan birisi olarak sorumlulukları büyüktü. Bunun da farkındaydı. Çok güçlü bir yapısı vardı. Benim en çok güç aldığım, destek aldığım çocuğumdu. Nasıl ki çocukken işte güçte en büyük yardımcımsa meslek sahibi olduğunda da en büyük destekçim oldu. Kardeşlerini çok severdi. Onlar için çok şey yaptı. Bütün kardeşlerine sahip çıktı. Beni ayakta tutan o çocuktu.” dedi.
Şehit Halisdemir Yaşanacakları Hissetmiş
15 Temmuz gecesi yaşanacakları oğlunun hissettiğini de söyleyen baba Halisdemir, “Her fırsatta bizi arıyordu. Mutlaka her gün görüşüyorduk. En son gün görüştüğümüzde sanki yaşananları hissetmiş gibi bana içinde kötü bir his olduğunu söylemişti. Ben de “içini ferah tut oğul” diye teselli etmiştim. Olayları duyup şehit olduğunu öğrenince ilk aklıma gelen bu sözleri oldu. Şimdi oğlumun yerine beni kabul etseler bu yaşta görevi kabul ederim. Her yerde de görev yaparım.” dedi.
Çobanlık Yaparak Okudu
Baba Halisdemir, “Kahramanım çok zor çocukluk ve öğrencilik yılları geçirdi. Çobanlık yaparak okumaya çalıştı. Her sabah 5’te kalkarak okula gitmek zorunda kalırdı. Okuldan gelince de çobanlık yapardı. Hafta sonu tatillerinde, yaz dönemlerinde bütün vakti çalışmakla geçerdi. Tek isteği de bir an önce okuyup bir devlet memuru olmaktı. Çünkü şartlar onu gösteriyordu. Onun yükü büyüktü. Meslek sahibi olup sadece kendisini kurtarmak değil, ailesine kardeşlerine de destek olmak istiyordu ve öyle de oldu. Dün kardeşleri için ailesi için kendini feda eden kahraman şehidimiz bugün ülkesi için kendini feda etti.” diye konuştu.
Evladıma Teşekkür Ediyorum
Halisdemir, “Ben, Ömer Halisdemir’in babası olarak devletine, milletine, bayrağına sahip çıktığı için, evladım bu namussuz darbecileri tek kurşunla vurduğu için çok mutluyum, evladıma çok teşekkür ederim.” dedi. Oğlunun Kuzey Irak, Güneydoğu, Afganistan ve Avrupa’daki görevlerini bitirdiğini akataran baba Halisdemir, “Ben görevleri bitirdikten sonra “Yoruldun mu?” diye sorduğumda, “Baba ben kesinlikle yorulmadım” dediğini ifade etti. Halisdemir, oğlunu rüyasında gördüğünü anlatarak, “Oğluma ‘nereye gidiyorsun” diye sorduğumda. “Baba nöbetim var, nöbete gidiyorum” cevabını verdi. Baba Halisdemir “Ben yüce Türk Milletine teşekkür ediyorum.” dedi.
Bundan sonraki nesillerin unutmayacağı kahraman Ömer Halisdemir’in ismi vatan topraklarında bir çok yere verildi. Ancak isminin verilmesinden ziyade kalplerde yaşayacak olan Ömer Halisdemir, bundan sonraki vatan evlatlarına da örnek teşkil etti. 15 Temnuz Destanı deyince akla ilk gelen Halisdemir, hainlere karşı dik durarak şehadet emrini yerine getirdi.
Unutmayacağız, her daim fedakarlığını anacak, anlatacağız.
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • UPEM
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • UTSAS Sempozyumu
  • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı